Karmienie piersią

Jego zalety są niepodważalne, zarówno jeśli chodzi o składniki odżywcze, jakie dostarcza dziecku, jak i więź, jaka powstaje między matką a dzieckiem.

Rodzi się dziecko i jednym z pierwszych odruchów noworodka jest ssanie i rozpoczęcie karmienia . Od tego momentu instynktowne działanie, które przynosi tylko korzyści matce i dziecku.

„ Karmienie piersią jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapewnienia dobrego stanu zdrowia dziecka w związku z udziałem składników odżywczych, które przyczyniają się do ich rozwoju fizycznego i psychicznego oraz ich układ odpornościowy, chroniąc je przed chorobami przyszłości” wyjaśnia znajomy lekarz.

Różne badania podkreślają liczne właściwości mleka matki , w tym:

Unikaj alergii, cukrzycy i otyłości u dzieci i młodzieży.
Z drugiej strony w praktyce jego przygotowanie nie jest konieczne, ma odpowiednią temperaturę, jest świeży i unika się używania opakowań, dzięki czemu jest również bardziej higieniczny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że wyłączne karmienie piersią powinno być utrzymane przez co najmniej sześć miesięcy, a po wprowadzeniu do diety dziecka pokarmów stałych, najlepiej do dwóch lat. Jednak niewielki odsetek niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy otrzymuje wyłącznie mleko matki.

Czym jest wolny popyt?

Wiele mam uważa, że ​​autobusy od samego początku powinny karmić w sposób uporządkowany, co cztery godziny , co zdaniem specjalistów nie jest wskazane. „Dzieci rodzą się z wzorcem ssania od sześciu do ośmiu razy dziennie, który zmienia się w czasie. To samo dzieje się ze składem i ilością mleka matki , która osiąga swój optymalny stan w zależności od potrzeb każdego dziecka dopiero około dwóch tygodni życia. Wykazano również, że wolny popyt sprzyja spadkowi mleka ”, mówi neonatolog.

Ponadto, w kategoriach afektywnych i emocjonalnych , dr Villalón podkreśla przywiązaniejako jedna z wielkich zalet karmienia piersią. „Matka i dziecko zachowują się jak zamknięty system psychosomatyczny, dlatego dobro matki jest dobrem dziecka i odwrotnie” – mówi.

Wśród innych korzyści dla matki ta naturalna metoda żywienia zmniejsza ryzyko raka piersi, raka jajnika i cukrzycy typu 2 , a także możliwość rozwoju depresji poporodowej . Ponadto wyłączne karmienie piersią chroni przed nową ciążą w ciągu pierwszych czterech miesięcy po porodzie, która stopniowo zmniejsza się w kolejnych miesiącach.

Kiedy droga staje się trudna

Czy każdy może karmić piersią? Odnosząc się do pewnych obaw, które mogą się pojawić, zwłaszcza u młodych matek, należy podkreślić, że wszystkie kobiety mają możliwość karmienia piersią swoich dzieci, a w razie problemów są specjaliści, którzy mogą pomóc w ich rozwiązaniu. „Karmienie piersią to coś, czego się uczysz” – podkreśla dr Villalón.

Pęknięcia lub zapalenie sutka: Jednym z głównych problemów, który się pojawia, jest pojawienie się pęknięć w brodawkach sutkowych , które powodują silny ból i napięcie. Wiele razy zmniejszają się one z dnia na dzień, ale jeśli rany lub dyskomfort nasilają się, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub położną, ponieważ zazwyczaj jest to spowodowane złym sprzężeniem, czymś, co ma rozwiązanie. Z drugiej strony kształt brodawki nie powinien wpływać na karmienie piersią, podobnie jak wielkość piersi.

Ilość i jakość mleka: Kolejną wielką trudnością jest napięcie matki związane z ilością lub jakością produkcji mleka. „Jedynym wskaźnikiem pozwalającym ocenić ten problem jest przyrost masy autobusu i to, że jest on zadowolony przez okres od trzech do czterech godzin. Kolor lub konsystencja mleka nie ma żadnego wpływu ”, wyjaśnia lekarz.

Stres: To samo dotyczy stresu, który może bezpośrednio wpływać na hormony laktacyjne. Z tego powodu fizyczne i środowiskowe warunki karmienia piersią mają wyraźny wpływ na jego pomyślny przebieg.

10 kroków do udanego karmienia piersią

Clínica Las Condes dołącza i dostarcza rekomendacje UNICEF:

Miej pisemną politykę dotyczącą karmienia piersią, która jest systematycznie udostępniana całemu personelowi zespołu medycznego.
Szkolenie personelu medycznego w zakresie umiejętności niezbędnych do realizacji tej polityki.
Poinformuj wszystkie kobiety w ciąży o korzyściach i postępowaniu z karmieniem piersią.
Pomóż matkom rozpocząć karmienie piersią w ciągu pół godziny po porodzie.
Pokaż mamom, jak karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet w przypadku rozstania z dzieckiem.
Noworodkom podawać wyłącznie mleko matki, chyba że medycznie zalecono inaczej.
Ćwicz wspólne zakwaterowanie matki i dziecka 24 godziny na dobę.
Stymuluj laktację wolną od zapotrzebowania.
Nie podawaj smoczków ani butelek dzieciom karmionym piersią.
Twórz grupy wsparcia karmienia piersią i kieruj matki do tych grup przy wypisie.

Co to jest zapalenie sutka?

Mastitis jest infekcja piersi , który wywołuje stan zapalny spowodowany blokowanie przewodów mlecznych w okresie karmienia piersią, głównie zatrzymywanie mleka. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zapewnienie odpowiedniego opróżnienia piersi przez noworodka, a do tego niezbędna jest dobra technika ekstrakcji.

Objawy to nadmierne obrzęki jednej lub obu piersi lub stwardniałe miejsca z guzkami , na których skóra jest zaczerwieniona i gorąca . Ponadto są bolesne w dotyku, aw skrajnych przypadkach niektóre kobiety mogą mieć gorączkę, dreszcze i dyskomfort w plecach.

Jak prawidłowo opróżnić piersi:

Do matki z obfitej produkcji musi zapewnić całkowite opróżnienie jednej piersi przed przejściem na do drugiej, a następnie przełączyć się na nie pozostawiają resztek mleka, które mogą wywołać stan zapalny.
Dobrym sposobem na wspomaganie opróżniania jest zastosowanie miejscowego ciepła za pomocą gorących okładów, wyściółek lub okładów żelowych przed karmieniem piersią lub odciąganiem mleka.
W przypadku przekrwienia dziecko powinno być często umieszczane na klatce piersiowej i bez ograniczeń czasowych.
W przypadku, gdy odsysanie nie wystarcza do złagodzenia dyskomfortu, wskazane jest użycie laktatora . Należy jednak wziąć pod uwagę, że im wyższe ssanie, tym wzrasta produkcja mleka, więc jego stosowanie powinno być umiarkowane.
Jeśli mimo tego dojdzie do infekcji, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który może wskazać leki zapobiegające pojawieniu się gorączki lub innych objawów.