W dniu 26 września 2017 roku grupa członków Stowarzyszenia Wychowanków SGGW spotkała się o godzinie 9.00 przed dawnym budynkiem SGGW przy Rakowieckiej, skąd nastąpił odjazd autokaru w kierunku Piaseczna. Około godziny 10.00 autokar dojechał do Leśnictwa Szkółkarskiego w Jastrzębiu. Grupa została przywitana przez Leśniczego Szkółkarza pana Piotra Grabarskiego. Pan Leśniczy rozpalił przed wiatą duże ognisko, drugie znacznie mniejsze ognisko bo w kominku zostało rozpalone w wiacie. Obydwa ogniska miło rozgrzewały uczestników spotkania.

Leśniczy interesująco opowiedział o metodach produkcji sadzonek pod potrzeby sadzenia lasu  dla Nadleśnictwa Chojnów, a także sąsiednich Nadleśnictw. Członkowie Stowarzyszenia byli zaskoczeni zarówno ilością produkowanych sadzonek, jak też jakością oglądanego  materiału  sadzeniowego.

O godzinie 12.00 grupę członków przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Chojnów pan Sławomir Mydłowski, który ciekawie opowiedział o pracy Nadleśnictwa i o terenie,  którym zawiaduje. Przedstawił historię Nadleśnictwa, strukturę gatunkową drzewostanów
(73% sosna, 11% dąb, 7% brzoza) co bardzo interesowało leśników.  Mówił  też o zagrożeniach  dla lasów, zarówno od pożarów jak i szkodników, w tym kornika ostrozębnego, którego  gradacja zaczęła się w ubiegłym roku  - na sośnie. Dużo czasu poświęcił  problemowi śmieci., (mimo ustawy, śmieci w dalszym ciągu wyrzucane do lasów), szkód od zwierzyny oraz sprawie podpaleń lasów.

Po krótkiej prelekcji Nadleśniczy wyczerpująco odpowiedział na wszystkie pytania członków Stowarzyszenia.

Po części „oficjalnej” wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zjedzenia pysznej grochówki z kotła oraz karkówki, kiełbasy i kaszanki, które zostały przyrządzone na grillu.

Po posiłku uczestnicy spotkania udali się na spacery po lesie, połączone ze zbieraniem grzybów. Zostały znalezione piękne kanie, prawdziwki oraz podgrzybki.

    

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali wydaną z okazji 70-lecia książkę o Nadleśnictwie Chojnów, zostali pożegnani przez Leśniczego szkółkarza i odjechali, pełni wrażeń do Warszawy.

Opracowała: Iwona Nocznicka

Zdjęcia: Hanna Legutowska