W dniach 10 -11 czerwca 2017 roku , w Stadninie Koni w Walewicach , odbył się pierwszy po 44 – latach zjazd absolwentów Wydziału Zootechnicznego, rocznika 1968 – 1973.  Na  spokanie przybyło 30  Koleżanek i Kolegów oraz 9 osób towarzyszących.

Na początku spotkania chwilą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych naszych Koleżanek i Kolegów. W pierwszym punkcie programu, którego tematem było „Moje 44 lata po ukończeniu studiów”  uczestnicy spotkania przedstawili swoje dokonania zawodowe i podzielili się informacjami z życia osobistego. Większość naszych Koleżanek i Kolegów nie podjęła  pracy w wyuczonym kierunku , ale ci co pozostali wierni swojej zootechnicznej pasji, osiągali w niej znakomite rezultaty. Przykładem są  wybitne osiągnięcia  Stadniny Koni Jaroszówka, prowadzonej przez 30 lat przez Kolegę Romana Krzyżanowskiego, absolwenta naszego rocznika. Troje z naszych Koleżanek i Kolegów uzyskało stopnie profesorskie, pracując w SGGW oraz w Instytutach PAN. Kilka osób posiada stopnie naukowe  doktora.

W kolejnym punkcie spotkania Kolega Adam Drożdż przedstawił wykład, którego tematem był „ Automatyczny dój krów w Polsce i na świecie”. Od ukończenia studiów w 1973 roku, do chwili obecnej, nastąpił ogromny postęp w rozwoju procesów  technologicznych  w produkcji zwierzęcej. Przykładem jest automatyczny dój krów, który zrewolucjonizował tę najtrudniejszą do wykonania czynność w produkcji mleka. W Polsce roboty do doju pracują już od 2008 roku i ich liczba systematycznie wzrasta.

Niezwykle interesujący był wykład Kolegi Romana Krzyżanowskiego o koniach – pasji jego życia. Na  przykładzie Stadniny Jaroszówka omówił on czynniki konieczne do stworzenia hodowli na najwyższym europejskim poziomie, której wyniki były podziwiane zarówno w  kraju jak i za granicą.

Wspólna kolacja przy grillu, rozmowy powracające wspomnieniami  do czasów studenckich, a także wieczorek taneczny przy muzyce z lat 60 i 70. ubiegłego wieku zakończyły pierwszy dzień spotkania.

W następnym dniu uczestnicy zjazdu zwiedzili Stadninę Koni w Walewicach i odbyli indywidualne spotkania towarzyskie.

Pierwsze spotkanie po 44 latach, również  dzięki wspaniałej pogodzie, było w opinii jej uczestników niezwykle udane. Wszyscy byli zgodni, że już w następnym roku należy zorganizować kolejny zjazd.

Spotkanie absolwentów Wydziału Zootechnicznego SGGW , rocznik 1968 – 1973

Siedzą od lewej:
E. Pawlikowska, B. Mazurek, M. Papiz , J. Bojańczyk, A. Skrowaczewska, M. Gałaj, Z. Borowska, St. Bąk
Stoją od lewej:
A. Drożdż, E. Giebułtowicz, K. Życka, B. Kamińska, Wł. Kruk, R. Krzyżanowski,E. Krempa, R. Ostrowski, K. Jankowski, J. Zegadło - osoba towarzysząca, K. Skorupiński - osoba towarzysząca, M. Zegadło, M. Szostak, E. Szostak- osoba towarzysząca, A. Czuprynowska, K. Olesiejuk, H. Kwiatkowska, M. Nowotka, B. Szczygielski, J. Kołacz, A. Tetkowski, A. Sosiński, W. Skrzycki, D. Furmanek - osoba towarzysząca.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Wychowanków SGGW za pomoc w organizacji spotkania.

Opracował : Adam Drożdż