Ćwiczenia przed operacją

Pacjenci często zadają pytania dotyczące ćwiczeń, które mogą wykonać przed planową operacją. Te pytania pokazują, jak ćwiczenia nabrały tak dużego znaczenia w życiu ludzi.

Często pacjenci, którzy idą na planową operację ortopedyczną, która może obejmować operację kolana lub biodra . Jest to ironiczne, ale dla wielu decyzja o podjęciu operacji zależy od ich niezdolności do ćwiczeń z powodu bólu mięśniowo-szkieletowego.

Bez względu na rodzaj przeprowadzanej operacji, oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc przed zabiegiem:

Nie czekaj zbyt długo na operację

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku planowej operacji ortopedycznej. Czasami chirurg mówi pacjentom: „Będziesz wiedział, kiedy nadejdzie operacja”. Ta rada gwarantuje, że chirurg będzie miał pacjenta, który absolutnie nie zastanawia się nad poddaniem się zabiegowi. Co więcej, każda racjonalna istota ludzka przetrwa tak długo, jak to możliwe.

Problem pojawia się, gdy pacjenci opóźniają operację, dopóki nie zostaną fizycznie unieruchomieni przez ból. Zwykle dzieje się to przez tygodnie i miesiące, podczas których pacjent staje się coraz słabszy.

Oczekiwanie na desperację z bólem często oznacza, że ​​stałeś się tak zdenerwowany, że rehabilitacja pooperacyjna będzie wielokrotnie trudniejsza. Zbyt długie czekanie może wydłużyć okres rekonwalescencji o tygodnie lub miesiące i może opóźnić powrót do pracy i zabawy.

Nie próbuj wprowadzać drastycznych zmian w swoim stylu życia w ciągu dni, tygodni i miesięcy przed operacją

Często widzimy pacjentów próbujących zmusić się do lepszego stanu poprzez agresywny program ćwiczeń, którego skutkiem jest tylko uszkodzenie mięśniowo-szkieletowe. Chcesz uniknąć drastycznych zmian w diecie, aktywności i lekach w okresie poprzedzającym operację.

Nauczyłem się tej lekcji dobrze. W noc poprzedzającą zgłoszenie się na ogólny zabieg chirurgiczny spędziłem godzinę na przerzucaniu naszego podjazdu podczas śnieżycy, aby moja żona nie musiała się tym martwić. Wcześnie następnego ranka poszłam do sali operacyjnej z najgorszym obciążeniem pleców w moim życiu. Przynajmniej oderwało mnie to od bólu pooperacyjnego!

Dni przed operacją nie są najlepszym czasem na oczyszczenie garażu, rozpoczęcie maratonu lub przeniesienie sztang na strych.

Nie myśl, że wszystkie opcje ćwiczeń są wyłączone

Wielu pacjentów oczekujących na operację ortopedyczną ma zbyt duży ból, aby ćwiczyć na lądzie, ale mogą dostać się do basenu i chodzić z dodatkową wypornością wody .

Jeśli uruchomisz program basenowy, upewnij się, że wiesz, że ćwiczenia wodne mogą być zwodniczo męczące dla szkieletu i serca. Większość pacjentów nie docenia ciężkiej pracy, dopóki nie wyjdzie z basenu.

Jeśli nie jesteś miłośnikiem wody, rozważ program rozciągania i delikatnego wzmacniania rdzenia. Twoje mięśnie tułowia, brzucha i pleców są podstawowymi częściami kompensacyjnymi, gdy próbujemy poruszać się po operacji, chroniąc i strzegąc miejsca operacji.

Nie ograniczaj faktu, że będziesz potrzebować pomocy po operacji

Nawet po dużych operacjach pobyt w szpitalu jest bardzo krótki, zwykle tylko trzy lub cztery dni. Rekonwalescencja i rehabilitacja nie występują w szpitalu opieki ostrej.

W niektórych przypadkach rodzaj opieki medycznej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej, jakiej potrzebuje pacjent, nie może być rozsądnie zapewniony w warunkach domowych. Pacjenci są bardzo szybko przenoszeni na inne miejsce opieki, jeśli ich potrzeby w zakresie opieki nie są zaspokojone w domu. Może to obejmować szpital rehabilitacyjny lub wykwalifikowaną placówkę pielęgniarską.

Pierwszy lub drugi dzień po dużym zabiegu nie jest najlepszym czasem na zastanowienie się nad wyborem placówki opieki po ostrych zabiegach. Ponieważ operacja jest na etapie planowania, pacjenci powinni poprosić chirurga o przedstawienie rodzajów pomocy, których będą potrzebować po operacji. Jeśli będziesz potrzebować terapii w ośrodku rehabilitacyjnym, o wiele lepiej jest sprawdzić swoje możliwości i zweryfikować ochronę ubezpieczeniową przed operacją.